Survivor 2020 Yarışmacısı Derya Can Göçen Kimdir?

Derya Can Göçen, 12 Ekim 1979 tarihinde Çanakkale ilimizde dünyaya gelmiştir. Türk dalgıç olan Derya Can Göçen, dünya serbest dalışta rekor kıran milli sporcumuzdur. Çanakkale ilimizde dünyaya gözlerini açan Derya Can Göçen eğitimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde tamamlamıştır ve oradan da beden eğitim öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

Spora ilgisi nedeni ile spora çok küçük yaşta başlayan Göçen, ilk deneyimini 8 yaşında atletizm ile tanışarak başlatmıştır. Bunun sonucunda Çanakkale de düzenlenmiş olan bir şampiyona da madalyalar kazanmıştır.

Lise yıllarında ise tekvando ile uğraşmış olan Derya Can, 2000 olimpiyatlarında milli akım kadrosunda yer almaya hak kazanmıştır. Serbest dalışa çok enteresan şekilde başlamış olan Derya Can Göçen, su altı korkularını yenmek için 15 yaşında iken tüplü dalışa başlamıştır. Dalış okulunda bulunan bir yakının ısrarı üzerine serbest dalış kursuna başlamıştır.

Derya Can Göçen Milli Takım Kariyeri

İlk serbest dalışa 21 Eylül 2002 yılında başlayan Derya Can Göçen, serbest dalışta 5 kez dünya rekoru el de ederek milli takımımızın gururu olmuştur. Kırdığı dünya rekorlarının yanı sıra 40 kez Türkiye rekorunu kırmıştır. Dünya şampiyonaları ve Türkiye şampiyonlarında çok sayıda madalya kazanmıştır. Serbest dalışta rekor üstüne rekor kıran Derya Can, bu dal da milli takıma seçilmiş ve uluslararası madalya kazanmasıyla ilk kadın sporcu unvanını taşımaktadır.

Günümüzde adından bahsedilen Derya Can Göçen, 2020 Survivor yarışmasını ünlüler takımında katılacaktır.

Bu yazı 19 ŞUBAT 2020 tarihinde yazılmıştır.

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Diğer Blog Yazıları